Fudbalska reprezentacija Slovačke

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Slovačka Slovačka
Boje          
Generalno
Konfederacija UEFA
Nadimci Sokoli
Repre
Stadion Stadion Antona Malatinskog, Trnava
Tehelné pole, Bratislava
FIFA-in rang 45.
Ličnosti
Izbornik Italija Francesco Calzona
Najviše nastupa Marek Hamšík (138)
Najviše golova Marek Hamšík (26)
Historija
Prva utakmica Slovačka Slovačka 2:0 Njemačka Treći Reich
(Bratislava; 27. augusta 1939.)
Najveća pobjeda Slovačka Slovačka 7:0 Liechtenstein Lihtenštajn
(Bratislava; 8. septembra 2004.)
Slovačka Slovačka 7:0 San Marino San Marino
(Dubnica nad Váhom; 13. oktobra 2007.)
Slovačka Slovačka 7:0 San Marino San Marino
(Bratislava; 6. juna 2009.)
Najveći poraz Argentina Argentina 6:0 Slovačka Slovačka
(Mendoza; 22. juna 1995.)
Švedska Švedska 6:0 Slovačka Slovačka
(Abu Dhabi; 12. januara 2017.)
Natjecanja
Natjecanje Najbolji plasman
UEFA Euro
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Gostujući

Fudbalska reprezentacija Slovačke[α 1] predstavlja Republiku Slovačku na međunarodnim fudbalskim utakmicama za muškarce i pod kontrolom je Slovačkog nogometnog saveza. Prva utakmica slovačkog tima odigrala se 1939. godine, uoči Drugog svjetskog rata, te je poslije rata slovački fudbal predstavljala Čehoslovačka. Poslije raspada države Čehoslovačke u decembru 1992. nastala je nova slovačka reprezentacija.

Historija

[uredi | uredi kod]

Prva službena utakmica prve Slovačke Republike odigrana je u Bratislavi protiv Njemačke 27. augusta 1939. i završila je pobjedom Slovačke 2:0 sa golovima Jána Arpáša i Jozefa Luknára. Utakmicu je sudio Mika Popović iz Beograda. Nakon Drugog svjetskog rata fudbalska reprezentacija je podvedena pod reprezentaciju Čehoslovačke, pritom više od pedeset godina Slovačka nije igrala nijednu utakmicu kao neovisna država. Tijekom tog razdoblja doprinijeli su nekoliko ključnih igrača čehoslovačkoj momčadi, uključujući većinu momčadi koja je osvojila Europsko prvenstvo 1976.[α 2]

Prva službena reprezentacija nakon ponovnog stjecanja neovisnosti bila je pobjeda 1:0 u Dubaiju nad Ujedinjenim Arapskim Emiratima 2. februara 1994. Njihova prva domaća utakmica bila je pobjeda 4:1 nad Hrvatskom u Bratislavi 20. aprila 1994. Slovačka je doživjela najveći poraz od neovisnosti (6:0) 22. juna 1995. u Mendozi protiv Argentine. Najveće pobjede (7:0) ostvarili su protiv Lihtenštajna 2004. godine, kao i protiv San Marina – dvaput – 2007. i 2009.

Reprezentacija Slovačke iz 2024.

Slovačka je se pokušala kvalificirati za prvo veliko prvenstvo kao samostalna momčad po prvi put u kvalifikacijama za Europrsko prvenstvo 1996., ali je završila na trećem mjestu u svojoj kvalifikacijskoj skupini, iza Rumunjske i Francuske, bilježeći pobjede protiv Poljske, Izraela i Azerbajdžana, dva puta. U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1998. Slovačka je završila na četvrtom mjestu u svojoj skupini od šest reprezentacija sa pet pobjeda, jednim remijem i četiri poraza. Sve njihove prve četiri utakmice u ovome su bile pobjede, jedna od njih protiv čeških susjeda, pomogavši ​​momčadi da dosegne svoj najviši plasman u FIFA-inoj svjetskoj listi do danas, 17. mjesto.

Slovačka je po prvi sudjelovala na Svjetskom prvenstvu put kao neovisna nacija nakon što je završila na prvom mjestu u skupini 3 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. ispred Slovenije, Češke, Sjeverne Irske i Poljske. 14. oktobra 2009. izborili su kvalifikacije pobjedom 1:0 u gostima protiv Poljske. 24. juna 2010. je Slovačka završila druga u grupnoj fazi nakon što je porazila tadašnjog prvaka Italiju. Rezultat je doveo Slovačku do nokaut faze i eliminirao Italiju, koja je završila na posljednjem mjestu u skupini. Rezultat te utakmice značio je da su po prvi put u historiji Svjetskog prvenstva oba finalista sa prethodnog turnira eliminirana u prvom krugu, prvak Italija i drugoplasirana Francuska. U osmini finala, Slovačka je igrala protiv Nizozemske u osmini finala, gubeći 2:1. Unatoč eliminaciji, pogodak je vratio Vitteka na vrh ljestvice strijelaca zajedno sa Davidom Villom sve dok sam Villa nije kasnije zabio protiv Portugala u 1:0 pobjedi Španjolske u istoj fazi turnira.

U kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. Slovačka je izvučena protiv Rusije, Republike Irske, Armenije, Makedonije i Andore. Kampanja u Južnoj Africi poboljšala je učinak momčadi uoči kvalifikacija, koje su počele u septembru sa dvije pobjede od 1:0 protiv Makedonije na Stadionu Pasienky i protiv Rusije u gostima. Međutim, u oktobru su lako poraženi u Armeniji (3:1) i remizirali su 1:1 protiv Irske kod kuće. U februaru 2011. momčad je bila zapanjena u prijateljskom porazu od 2:1 protiv Luksemburga. Unatoč stvaranju boljih prilika, Slovačka je u gostima remizirala sa Irskom bez golova. Četiri dana kasnije, nakon stvaranja prilika u prvom poluvremenu bez golova, Slovačka je primila četiri gola od Armenije u utakmici koja je eliminirala tim. U posljednje dvije utakmice u skupini, Slovačka je kod kuće poražena od Rusije (1:0) i remizirala 1:1 u Makedoniji, završivši na osrednjem četvrtom mjestu i postigavši ​​samo sedam golova u cijelom procesu. Po prvi put od kvalifikacijskog procesa za Euro 1996., Slovačka je završila kvalifikacijsku kampanju s negativnom razlikom golova. Kao rezultat ovakvog ishoda, trener Vladimír Weiss napustio je posao nakon pune četiri godine, a zamijenili su ga njegovi pomoćnici Michal Hipp i Stanislav Griga, iako su obojica kasnije smijenjena zbog loših rezultata. Do kraja juna, bivši čehoslovački nogometni reprezentativac Ján Kozák postao je glavni izbornik nakon neuspješne kvalifikacijske faze pobjedom u Bosni i Hercegovini nakon koje su uslijedila dva poraza od Bosne i Grčke.

U kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2016. Slovačka je izvučena protiv Španjolske, Ukrajine, Bjelorusije, Makedonije i Luksemburga. Započela je kvalifikacije pobjedom 1:0 protiv Ukrajine u Kijevu. 9. oktobra 2014. pobijedila je Španjolsku 2:1 u šokantnoj pobjedi i osvojila prvo mjesto. Pobjedom 3:1 nad Bjelorusijom je potvrdila svoj status vodeće u skupini. Kasnije su slavili pobjedu sa 2:0 protiv Makedonije, pobijedili su Luksemburg rezultatom 3:0 u na stadionu pod Dubňom, a 14. juna 2015., također u Žilini, svladali su Makedoniju sa 2:1. Sljedeće utakmice bile su poraz od Španjolske rezultatom 2:0, remi bez golova protiv Ukrajine i šokantan domaći poraz od Bjelorusije rezultatom 0:1. Završila je kvalifikacije pobijedivši Luksemburg 4:2 i osvojila drugo mjesto, kvalificirajući se na svoje četvrto Europsko prvenstvo, prvo kao samostalna nacija. Zatim je izvučena u skupinu B Europskog prvenstva 2016. zajedno sa Engleskom, Rusijom i Walesom. Turnir je započela protiv Walesa gdje je Ondrej Duda postigao prvi slovački pogodak u historiji Europskog prvenstva u konačnom porazu 2:1. Zatim je pobijedila Rusiju 2:1 golovima Vladimíra Weissa i Mareka Hamšíka, te je remizirala 0:0 protiv Engleske i prošla u osminu finala kao jedna od najboljih trećeplasiranih momčadi turnira. U narednoj fazi eliminirani su od strane svjetskog prvaka Njemačke porazom od 3:0.

Tijekom kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018., Slovačka je izvučena u UEFA skupinu F. Bila je treća u skupini nakon što je pretposljednja utakmica završila porazom od Škotske 1:0, koja se popela na drugo mjesto. Slovačka je pobijedila u finalnoj utakmici u skupini 3:0 protiv Malte i prestigla Škotsku nakon što nisu uspjeli pobijediti Sloveniju, ali su propustili mjesto u play-offu jer su drugi timovi bili protiv njih, što znači da je Slovačka završila kao najgora drugoplasirana skupina.

Momčad je se teško kvalificirala za Europsko prvenstvo 2020., stigavši ​​do turnira tek nakon teške pobjede u gostima nad Sjevernom Irskom. Nakon remija sa Španjolskom, Švedskom i Poljskom u skupini E, Slovačka je pobijedila Poljsku 2:1. Međutim, kasnije će izgubiti od Švedske 0:1 prije nego što ju je Španjolska porazila 5:0, čime je završila na trećem mjestu sa najgorom razlikom golova zbog postizanja autogolova kao rezultat njihove izvedbe. U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. završila je na trećem mjestu iza Hrvatske i Rusije, od kojih će potonja biti zabranjena na završnom turniru zbog invazije na Ukrajinu. Unatoč trećem mjestu u skupini, tim je izgubio bodove u odnosu na nogometne male Cipar i Maltu.

Nakon niza razočaravajućih rezultata, italijan Francesco Calzona imenovan je za trenera. Slovačka je uvučena u skupinu sa Portugalom, Bosnom i Hercegovinom, Islandom, Luksemburga i Lihtenštajna. Nakon lošeg remija 0:0 u prvoj utakmici protiv Luksemburga, momčad je nastavila sa osam pobjeda i ukupno dva poraza – oba tijesna i to od Portugala, 0:1 kod kuće i 3:2 u gostima. Kao rezultat toga, Slovačka je se automatski kvalificirala za Europsko prvenstvo 2024. završivši na drugom mjestu u svojoj kvalifikacijskoj skupini. Tim je izvučen u skupinu E Eura 2024., zajedno sa Belgijom, Ukrajinom i Rumunjskom. U Frankfurtu 17. juna Slovačka je pobijedila Belgiju 1:0.

Aktualni kadar

[uredi | uredi kod]

Trenerski kadar

[uredi | uredi kod]
Položaj Ime
Vodeći trener Italija Francesco Calzona
Pomoćni treneri Italija Simone Bonomi
Italija Gianluca Segarelli
Treneri golmana Slovačka Ján Novota
Voditelj tima Slovačka Marek Hamšík
Tehnički direktor Italija Giovanni Paolo de Matteis
Kondicijski trener Italija Alessandro Bulfoni
Slovačka Dávid Brünn
Prevoditelj Slovačka Pavol Farkaš
Doktori Slovačka Jozef Almási
Slovačka Zsolt Fegyveres
Maseri Slovačka Mário Prelovský
Fizioterapeuti Slovačka Marián Drinka
Slovačka Peter Hečko
Slovačka Martin Nozdrovický
Video analitičar Italija Marco Brini
Skrbnik Slovačka Ján Beniak
Slovačka Marek Košáň

Igrači

[uredi | uredi kod]
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Martin Dúbravka 15. 1. 1989. (1989-01-15) (dob: 35) 45 0 Engleska Newcastle United
12 GK Marek Rodák 13. 12. 1996. (1996-12-13) (dob: 27) 22 0 Engleska Fulham
23 GK Henrich Ravas 16. 8. 1997. (1997-08-16) (dob: 26) 0 0 Sjedinjene Američke Države New England Revolution
2 DF Peter Pekarík 30. 10. 1986. (1986-10-30) (dob: 37) 129 2 Njemačka Hertha BSC
3 DF Denis Vavro 10. 4. 1996. (1996-04-10) (dob: 28) 22 2 Danska København
4 DF Adam Obert 23. 8. 2002. (2002-08-23) (dob: 21) 7 0 Italija Cagliari
6 DF Norbert Gyömbér 3. 7. 1992. (1992-07-03) (dob: 31) 39 0 Italija Salernitana
14 DF Milan Škriniar 11. 2. 1995. (1995-02-11) (dob: 29) 70 3 Francuska Paris Saint-Germain (kapiten)
15 DF Vernon De Marco 18. 11. 1992. (1992-11-18) (dob: 31) 10 1 Ujedinjeni Arapski Emirati Hatta
16 DF Dávid Hancko 13. 12. 1997. (1997-12-13) (dob: 26) 40 4 Nizozemska Feyenoord
25 DF Sebastian Kóša 13. 9. 2003. (2003-09-13) (dob: 20) 1 0 Slovačka Spartak Trnava
5 MF Tomáš Rigo 3. 7. 2002. (2002-07-03) (dob: 21) 1 1 Češka Baník Ostrava
7 MF Tomáš Suslov 7. 6. 2002. (2002-06-07) (dob: 22) 30 3 Italija Hellas Verona
8 MF Ondrej Duda 5. 12. 1994. (1994-12-05) (dob: 29) 74 13 Italija Hellas Verona
11 MF László Bénes 9. 9. 1997. (1997-09-09) (dob: 26) 23 2 Njemačka Hamburger SV
13 MF Patrik Hrošovský 22. 4. 1992. (1992-04-22) (dob: 32) 55 0 Belgija Genk
19 MF Juraj Kucka 26. 2. 1987. (1987-02-26) (dob: 37) 109 14 Slovačka Slovan Bratislava
21 MF Matúš Bero 6. 9. 1995. (1995-09-06) (dob: 28) 30 1 Njemačka VfL Bochum
22 MF Stanislav Lobotka 25. 11. 1994. (1994-11-25) (dob: 29) 57 4 Italija Napoli
9 FW Róbert Boženík 18. 11. 1999. (1999-11-18) (dob: 24) 42 7 Portugal Boavista
10 FW Ľubomír Tupta 27. 3. 1998. (1998-03-27) (dob: 26) 6 0 Češka Slovan Liberec
17 FW Lukáš Haraslín 26. 5. 1996. (1996-05-26) (dob: 28) 38 6 Češka Sparta Prag
18 FW David Strelec 4. 4. 2001. (2001-04-04) (dob: 23) 20 3 Slovačka Slovan Bratislava
20 FW Dávid Ďuriš 22. 3. 1999. (1999-03-22) (dob: 25) 13 1 Italija Ascoli
24 FW Leo Sauer 16. 12. 2005. (2005-12-16) (dob: 18) 3 0 Nizozemska Feyenoord
26 FW Ivan Schranz 13. 9. 1993. (1993-09-13) (dob: 30) 24 5 Češka Slavia Prag

Statistike

[uredi | uredi kod]

Igrači sa najviše nastupa

[uredi | uredi kod]
Rang Ime Nastupi Golovi Karijera
1 Marek Hamšík 138 26 2007–2023
2 Peter Pekarík 129 2 2006 – danas
3 Juraj Kucka 109 14 2008 – danas
4 Miroslav Karhan 107 14 1995–2011
5 Martin Škrtel 104 6 2004–2019
6 Ján Ďurica 91 4 2004–2017
7 Róbert Vittek 82 23 2001–2016
8 Róbert Mak 81 16 2013 – danas
9 Vladimír Weiss 77 8 2009–2022
10 Ondrej Duda 74 13 2014 – danas

Najbolji strijelci

[uredi | uredi kod]
Rang Ime Golovi Nastupi Omjer Karijera
1 Marek Hamšík 26 138 0.19 2007–2023
2 Róbert Vittek 23 82 0.28 2001–2016
3 Szilárd Németh 22 59 0.37 1996–2006
4 Róbert Mak 16 81 0.2 2013 – danas
5 Marek Mintál 14 45 0.31 2002–2009
Miroslav Karhan 14 107 0.13 1995–2011
Juraj Kucka 14 109 0.13 2008 – danas
8 Adam Nemec 13 43 0.3 2006–2019
Stanislav Šesták 13 66 0.2 2004–2016
Ondrej Duda 13 74 0.18 2014 – danas

Najpoznatiji igrači

[uredi | uredi kod]

Braniči

[uredi | uredi kod]

Vezni

[uredi | uredi kod]

Napadač

[uredi | uredi kod]

Iz razdoblja Čehoslovačke

[uredi | uredi kod]

Popis trenera

[uredi | uredi kod]

Uspjesi

[uredi | uredi kod]

Povezano

[uredi | uredi kod]

Bilješke

[uredi | uredi kod]
  1. svk. Slovenská futbalová reprezentácia, Fudbalska reprezentacija Slovačke.
  2. Osam od jedanaest igrača koji su pobijedili Zapadnu Njemačku u finalu bili su Slovaci.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kod]